İnsülin Direncinde Beslenme

İnsülin Direnci Nedir

İnsülin direnci, pankreas tarafından salgılanan insülinin yağ, kas ve karaciğer hücrelerinde yeterli tepki oluşturamamasıdır. Vücut hücrelerinin insüline verdiği cevabın yeterli olamamasıyla kan glikozu düşürülemez ve β hücreleri fazla miktarda insülin üretir ve kan şekeri düşürülmeye çalışır. β hücrelerinin insülin salgılaması azaldıkça insülin yetmezliği gelişerek önce glikoz toleransı bozulur daha sonra tip2 diyabet gelişir.

İnsülin Direncinin Sebepleri ve Belirtileri

İnsülin direncinin görülmesinde işlenmiş karbonhidrat ağırlıklı beslenme ve yeterince egzersizin yapılmaması en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda obezite insülin direncinin en sık nedenidir. Obez bireylerde insülin salgılanması normal bireylere göre 3 kata kadar artış göstermektedir. Özellikle insülin direnci olan bireylerde kilo almada ve vermede güçlük çekilmesi, yemeklerden sonra uyku halinin olması, yorgunluk, sindirim problemleri görülmektedir.

İnsülin Direncinin Önlenmesinde Beslenme Yaklaşımı

İnsülin direncinin önlenmesinde yaşam tarzına göre öğün sayısı azaltılıp diyete yüksek kaliteli proteinler eklenerek süt ve süt ürünleri azaltılmalıdır. Bu şekilde egzersiz ve diyetle beraber kişinin ağırlığının %5-10’nun kaybedilmesiyle insülin direncinde düzelmeler görülebilmektedir.

×

Merhaba,

Randevu talepleriniz ve bilgilendirme için WhatsApp hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

×